Trzeba mieć doświadczenie, żeby dostać pracę, ale trzeba mieć pracę, żeby zdobyć doświadczenie… Jak zacząć wspinaczkę po drabinie kariery? Niezależnie od tego, czy dopiero kończysz edukację, czy chcesz rozpocząć nową ścieżkę kariery, poczucie, że nie masz doświadczenia, aby zdobyć pierwszą pracę, może być frustrujące. Oto kilka sposobów, dzięki którym możesz osiągnąć (pozornie) niemożliwe i zdobyć pracę bez doświadczenia!
Mów otwarcie
Jeśli brakuje Ci doświadczenia, nie próbuj tego faktu ukrywać. List motywacyjny to idealne miejsce na uzupełnienie braków w CV, więc skorzystaj z tej okazji, by rozwiać wszelkie wątpliwości pracodawcy. Następnie…
Skup się na tym, co masz
Doświadczenie jest ważne, ale równie ważne jest Twoje nastawienie do pracy, osobowość, zrozumienie firmy i jej działalności, motywacja, odporność, pomysły na przyszłość — lista jest nieskończenie długa, więc nie skupiaj się na jednej kwestii.
Znajdź doświadczenie w mniej oczywistych obszarach
Zanim uznasz, że nie masz doświadczenia, upewnij się, że to prawda. Pomyśl o swoich poprzednich miejscach pracy i spróbuj znaleźć powiązania między doświadczeniem, którego potrzebujesz, a tym, które posiadasz. Pamiętaj: to nie musi być dokładnie to samo. Kluczowa jest kwestia adekwatności doświadczenia do nowej sytuacji. Jeśli Twoim zadaniem było organizowanie spotkań i odbieranie telefonów, masz doświadczenie w pracy administratora. Jeśli Twoją pracą była obsługa strony w serwisie Facebook lub przygotowanie ulotki, masz doświadczenie w marketingu. Myśl niestandardowo!
Zdobądź doświadczenie
Udzielaj się charytatywnie, odbądź praktykę zawodową lub staż.
„Nie bój się zaczynać od zera. Dobry początek to podstawa, a nigdy nie wiadomo, co będzie dalej”.
Upewnij się jednak, że doświadczenie, które zdobywasz, będzie adekwatne (o czym mowa powyżej). Jeśli wciąż stawiasz pierwsze kroki, nie trać czasu na pracę niezwiązaną z tym, co chcesz robić, zwłaszcza jeśli nie jest płatna!
Pokaż swoje intencje
Jeśli naprawdę chcesz dostać się do danej branży, upewnij się, że inni o tym wiedzą. Bierz udział w dyskusjach branżowych na LinkedIn, dołącz do odpowiednich grup, bierz udział w wydarzeniach networkingowych i zawodowych i upewnij się, że Twój entuzjazm jest widoczny.
Sieć kontaktów
Jeśli nie masz pożądanego poziomu doświadczenia, musisz wzbudzić zaufanie. Nawiązuj kontakty i zadbaj o to, by Cię polecano. Pracodawcy są bardziej skłonni pominąć lukę w Twoim doświadczeniu, jeśli zarekomenduje Cię ktoś, komu mogą zaufać. Dowiedz się więcej o efektywnym networkingu.
Aplikuj spontanicznie
Jeśli ograniczasz do odpowiadania na publikowane ogłoszenia, będziesz podlegać ocenie według ustalonych kryteriów. Aplikuj spontanicznie do firm, które Cię interesują, pokaż, że znasz rynek, i zapytaj o możliwości dla Ciebie jako osoby chcącej rozpocząć pracę w branży. Jeśli odpowiedź brzmi nie, zapytaj, czy możesz złożyć podanie ponownie za 6 miesięcy, i dowiedz się, co możesz zrobić w tym czasie, aby zwiększyć swoje szanse.
Umów się na spotkanie
Postaraj się o zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. To najlepsza sytuacja, w której można odnieść się do braku doświadczenia, i najlepsze miejsce, aby zaprezentować swoje mocne strony. Pamiętaj: to, czy jesteś w stanie wykonywać daną pracę, jest tylko jednym z czynników branych pod uwagę przez osobę prowadzącą rozmowę. Ważne są również Twoja motywacja i dopasowanie do kultury firmy. Być może 2 z tych 3 wymagań wystarczą, żeby dostać wymarzoną pracę!